Изградња и одржавање водоводне мреже и постројења остаје приоритет у раду Комуналног предузећа и у наредној години, а када је у питању година на измаку најбољи резултати су постигнути у сектору одржавања и чишћења града и сеоских месних заједница и то захваљујући пре свега модернизацији возног парка, опреме и механизације за чију су набавку средства издвојена из општинског и републичког буџета – каже за „Варошке новине“ Љубиша Недовић, в.д. директор Комуналног предузећа „3.септембар“.
Са дотрајалом и „бушном“ водоводном мрежом у појединим деловима града комуналци кубуре годинама. Губици су велики, а уз слабу издашност на извориштима, рестрикције посебно у летњим месецима су често неизвежне.
-Овако тешку ситуацију са сушом нисмо имали уназад тридесетак година. Читаво лето кап кише није пала, тако да је било нужно и очекивано да ће славине повремено бити суве. Највећих проблема у граду су имали житељи Ражишта, Браношевца, Поточила, Милановца и Шанца, а тешка ситуација била је и у селима у којима газдујемо водоводима. Најгоре је било током октобра, када су рестрикције заиста биле неопходне, како због суше, тако и због хаварија на електро мрежи. Значајно је међутим рећи, да грађани Нове Вароши пију и хемијски и бактериолошки исправну воду – подсећа Недовић.
Како тврди директор Комуналног, и даље је трећа висинска зона најкритичнија када је у питању стање водоводне мреже у Новој Вароши. Реч је о централној градској зони на потесу од Мушине чесме до Основне школе. На овој деоници се већ две године уназад планира почетак комплетне реконструкције Улице Поточило, како асфалтирање, тако и водоводне и канализационе мреже, опредељена су и средства из републичке касе у износу од близу 25 милиона динара, али је читав пројекат блокиран због нерешених правно-имовинских односа на чак тридесетак парцела дуж трасе.
-У таквој ситуацији морали смо да тражимо алтернативно решење, те смо ове године најпре спровели истраживање на којим деловима су највећи губици, а потом и реконструисали најкритичније тачке, посебно на краку цевовода у Улици Ослободилаца. Проблем није у потпуности решен, али ће дугорочно решење морати да сачека да се отклоне проблеми са имовинским односима – каже Недовић.
Делови Акмачића, Вилова, Комарана и села божетићког краја „одахнуће“ завршетком пројекта изградње водоводног система „Трудовачко врело“, обећавају у пословодству Комуналног предузећа.
-Овај, један од најзначајнијих пројеката у систему водоснабевања, полако се приводи крају. Држава и Општина су у протеклих неколико година уложили огромна финансијска средства, до сада је изграђено близу осам километара цевовода, две црпне станице и два резервоара од по 150 кубика. Купљене су и цеви и пратећа опрема за наставак радова на краку од резервоара у Божетићима до центра села, као и шест километара цеви до Љепојевића и Буковика. Ови радови планирани су за пролеће наредне године чим временски услови дозволе – најављује Недовић. Он каже да ће комуналци у наступајућем периоду паралелно радити и на одржавању градске канализационе мреже, која такође захтева велика средства и кадровске потенцијале.
Комуналном предузећу недостају теренски радници разних профила
Финансијска ситуација у предузећу, иначе, није баш најбоља, комуналци се довијају на све начине да им “глава остане изнад воде“, а у томе помаже Општина која им додељује додатне послове, попут оних на „крпљењу“ асфатних рупа на улицама и сеоским путевима који су у надлежности локалне самоуправе. Како би, међутим, остварили значајнији профит од ових послова, потребна им је додатна механизација за чију куповину немају новца.
-Каса предузећа је празна за инвестиције. Предузеће није у финансијској дубиози, али је стање тешко и послујемо на ивици рентабилности. Месечни трошкови за плате, струју и гориво износе више од девет милиона динара, а укупна вредност рачуна које испоставимо грађанима и привреди је осам милиона. Додатна „омча око врата“ су готово никако наплатива ранија дуговања већ затворених и фирми у стечају, који премашују цифру од двадесетак милиона динара – каже Недовић.
Сегмент у раду на који су комуналци, јесте одржавање комуналне хигијене. Захваљујући донацијама државе и општине, значајно су модернизовали возни парк и механизацију за уклањање комуналног отпада и пражњење више од 160 контејнера по сеоским месним заједницама и око 220 контејнера у градској зони и приградским насељима.
-Возни парк сада броји 22 возила, а почетком 90-тих имали смо свега шест и то дотрајалих и израубованих. Само у последње две, три године Општина Нова Варош и ресорна министарства Владе Србије инвестирали су у наше Комунално предузеће близу 100 милиона динара, захваљујући чему смо значајно оснажили техничке капацитете –каже Љубиша Недовић, директор Комуналног предузећа „3. септембар“.
----------------------
МАЛО РАДНЕ СНАГЕ
Изразито неповољна старосна и квалификациона структура шездесетак запослених у Комуналном предузећу „3.септембар“ је стари проблем са којим комуналци улазе и у нову годину.
-Од тренутно 56 запослених, 26 је старости између 50 и 60 година. Следе нова пензионисања, а недостају нам и стручни и теренски радници различитих профила – кажу у руководству Комуналног предузећа.
* * *
Текст је део пројекта „Животна средина - аларм за узбуну“ који је суфинансиран из буџета Општине Нова Варош (Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражава ставове органа који је доделио средства.
Коментари