“...Двадесет седмог новембра 1961. године, дванаест челичних табли, тешких 72 тоне, спуштено је на опточни тунел. Увац је и у горњем току укроћен. Плаво-зелена вода дивље реке за тили час је променила боју. Пред џиновском препреком од земље и камена смирила се и послушно почела да се излива из корита које је вековима дубила између окомитих падина ових брда...
Кокин Брод више не постоји. Географи ће у карте уписати још једно језеро, Златарско. Увац се сасвим смирио и просто нестао у пространом језеру...Ту, где су бујале ливаде и кукурузи, златиле пшенице, уцветали воћњаци...“
Овако су, осам година након почетка изградње хидроенергетског система на Увцу, казивали неимари и мештани, а бележили хроничари у књигама „Хидроелектране Кокин Брод – Бистрица“ и „Лимске хидроелектране“. Према подацима из књиге група аутора ( Нова Варош, 1967. године), са изградњом ХЕ у сливу Лима отпочело се 1953. године.Крајем 1959. произведени су први киловати струје у ХЕ „Бистрица“, а годину дана касније и у ХЕ „Кокин Брод“.
На сликама је централни део Кокиног Брода са кућама и објектима недалеко од ушћа Злошнице у Увац. Насеље је тада имало школу, задружни дом, пошту, две продавнице, хотел, пекару, стадион, стругару, гробље...Виде се и обриси градилишта бране, а у даљини је „Колонија“, стамбени део градитеља...Са растом језера породице се селиле са огњишта, остављале гробља, неки далеко свијали гнезда...
Кокин Брод је имао два моста – Увачки, на старом путу за Ужице, узводно од садашњег и дрвени мост испод кривина у Кокића странама, на „краљевом путу“ (или банском путу), оном што је водио од Ужица, преко Љубиша, Беле Реке, Јасенова... Пре потопа, измештено је 6,4 километра пута и саграђен Ужички мост.
Ове фотографије Кокиног Брода снимио је, за сада непознати аутор, негде са садашње Матијевића кривине на магистралном путу, крајем педесетих година прошлог века.
Утакмица на градилишту- стадион ФК "Хидротехника"
Сачувано од заборава - поглед са Матијевића кривине
Коментари