Чак 133-оје пензионера из Нове Вароши ићи ће ове године у бању о трошку државе, што је рекордан број. Ни интересовање никада није било веће, a право на бесплатну рехабилитацију у трајању од 10 дана остварио је готово сваки други пријављени.
Републички фонд за пензијско-инвалидско осигурање објавио је прекључе коначну ранг-листу корисника пензија који су остварили право на бесплатну рехабилитацију у некој од 26 бања Србије. Од преко 68.000 пријављених на нивоу државе, у бање ће ове године бити упућено 22.089 пензионера, а у овај број су укључени и пратиоци за кориснике којима је неопходна пратња током рехабилитације. Могли су да конкуришу пензионери чија месечна примања нису већа од 50.683 динара и који од 2020. године нису ишли на бањско лечење по овом програму.
-Право на бесплатну бању из Нове Вароши оставрило је шест корисника породичне и 49 корисника инвалидске пензије, као и 78 корисника старосне пензије. Мада чланство у пензионерским организацијама није услов за одлазак у бању, трудили смо се да анимирамо што више пензионера, па смо имали и рекордан број од 312 пријављених. То је скоро дупло више него прошле године када је од 160 пријављених у бању бесплатно ишло 79 пензионера- каже за „Варошке новине“ Славица-Слава Милошевић, нова председница Удружења пензионера у Новој Вароши.
Свака бања мораће да кориснику пружи услуге уговорене са Фондом ПИО, што подразумева лекарски преглед при пријему у бању, најмање три адекватне терапије и надзор лекара 24 сата током свих десет дана боравка у бањи. Поред трошкова рехабилитације и путних трошкова корисника пензије, Фонд ПИО сноси и трошкове смештаја и путне трошкове пратиоца корисника који је остварио право на помоћ и негу другог лица и у другим изузетним случајевима.
-Фонд ће наредних дана упутити обавештења корисницима који су остварили право, са информацијом за коју бању су опредељени (од три жељене бање које су навели у пријави), као и о томе које ће терапијске услуге, односно физикалне процедуре добити у бањи. Истовремено, Фонд доставља спискове пензионера рехабилитационим центрима и реално је да већ почетком априла из бања почну да позивају прве пензионере на рехабилитацију– рекао је др Александар Милошевић, заменик директора Фонда ПИО.
Пензионери из Златиборског округа могли су да конкуришу за неку од девет бања, а на списку су специјалне болнице за лечење и рехабилитацију у Ивањици, Бањи Ковиљачи, Горњој Трепчи, Врњачкој Бањи и Матарушкој Бањи, затим Специјална болница за болести штитасте жлезде и болести метаболизма „Чигота“ на Златибору и Специјална болница за прогресивне мишићне и неуромишићне болести у Новопазарској Бањи, као и Богутовачка и Матарушка бања.
Као и претходних година , међу пензионерима у Србије и ове је године највеће интересовање било за Врњачку Бању, затим за Бању Ковиљачу, бању Кањижу, Сокобању, врднички „Термал”.
Бесплатно у бању из Нове Вароши иде 133 пензионера

Подели ову вест:
Коментари