Мање пријава за насиљe у породици, жене и даље најчешће жртве

У 2024. било 25 пријава, дупло мање него претходне

У 2024. било 25 пријава, дупло мање него претходне

Центар за социјални рад у Новој Вароши евидентирао је током прошле године 25 пријава за насиље у породици, што је готово дупло мање у односу на период од пре неколико година. У највећем броју случајева жтрве су жене, које су у породичном дому трпеле психичку и физичку тортуру партнера. Међу водећим узроцима насилничког понашања је алкохолизам.

-За разлику од неког ранијег периода када је била забрињавајућа експанзија породичног насиља, али и малолетничког, ситуација се у последње две године стабилизовала.То потврђује и статистика, у 2019-тој, рецимо, евидентирано је 79 случајева насиља у породици, 2020.пријављена је 51 жртва злостављања, 2021 - 36, у 2022. је евидентирана 41 пријава, а 2023. укупно 30. Лане је било 25 пријава, али мора се нагласити да је та бројка и даље висока. Она је сигнал за још снажнију реакцију друштва и институција и константну кампању о значају подизања свести грађана и грађанки да је неопходна „нулта“ толеранција за сваки облик насилничког понашања – каже за „Варошке новине“ Јелена Лековић, директорка Општинског центра за социјални рад у Новој Вароши.

Према подацима ове установе, лане су жене у чак 21 пријави биле жртве насиља у породици, док су њих четворо припадници мушког пола. Жене су насиље у највећем броју случајева трпеле од својих брачних или ванбрачних партнера. За разлику од неког ранијег периода, прошле године нису евидентирани случајеви насиља над децом, а није било ни пријава жена за економско и сексуално насиље у породици. У категорији младих била је једна пријава, а у старосној групи деце евидентирана је једна сумња на занемаривање.

Искуства социјалних радника на локалном нивоу показују да је највећи узрочник насиља у породици алкохолизам једног или чак оба партнера.

- Када је у питању образовна, социјална и материјална структура евидентираних жртава насиља ту нема правила. Оно што је ове године новина јесте да су жене у највећем броју случајева биле психички злостављане (20), физичку тортуру пријавило је њих девет, док су у осталим пријавама забележени такозвани удружени облици насиља у породици – додаје Лековић.

У овој установи подсећају да, осим надлежних иснтитуција и установа, сви ми као друштво односно локална заједница имамо одговорност и обавезу да освестимо насиље, научимо да га препознајемо, да жртву не стигматизујемо и помогнемо јој да скупи снагу и изађе из зачараног круга насиља, посебно тако где би требало да осећа сигурност и уточиште – у породичном дому.

-Адресе за пријављивање насиља су већ добро познате, али да подсетимо да су то центри за социјални рад, полиција, домови здравља, школе. Ћутање и игнорисање насилничког понашања нас не амнестира од одговорности према самом себи и друштву у целини – наглашава директорка Центра за социјални рад Јелена Лековић.
------------------
СТАРА ЛИЦА

Насилничко понашање присутно је и над старим лицима, па је – у 2024. години таквом понашању било је изложено шесторо наших суграђана изнад 65 година старости, од којих су пет жене које су физичко и психичко малтретирање доживљавале од партнера.

Било је и неколико пријава где син злоставља мајку.
-------------------
ПОВРАТНИЦИ

Током 2024. године било је и десетак малолетника са проблемима у понашању и сукобу са законом, што је нешто мање него годину пре када их је било петнаестак.

-Већ пар година уназад готово иста малолетна лица имају неприхватљиво друштвено понашање. Иако су јако млади, они су већ повратници, а њихова дела знају да буду јако озбиљна и све суровија.Склони су различитим кривичним делима, а велики проблем у раду нам представља и отежана комуникација са њиховим родитељима односно старатељима –каже директорка Јелена Лековић.

 

Подели ову вест:

Коментари

    Објављени коментари представљају приватно мишљење аутора коментара, односно нису ставови редакције “Варошких новина”. Коментари који садрже псовке, увреде, претње, говор мржње и нетолеранцију неће бити објављени. Редакција “Варошких новина” задржава право избора коментара који ће бити објављени.