За пецање у кањону Увца риболовцима ће ове године требати две дозволе, јер је део Радоињског језера уз брану изузет из Специјалног резервата природе „Увац“ због градње Реверзибилне хидроелектране „Бистрица“. Новина је и да ће од 1. јуна моћи да се пеца око Павловића моста на Златарском језеру, на делу који је под другим режимом заштите.
Цена годишње дозволе за пецање на водама Специјалног резервата „Увац“ је остала непромењена и износи 6.000 динара за све категорије. Они пак који повремено излазе на воду могу купити једнодневну дозволу која је 1.300 и седмодневну по цени од 2.600 динара.
-Са овом дозволом може се пецати једино на Увачком, Златарском и већем делу Радоињског језера и на њиховим притокама, на местима где је то дозвољено режимом риболова и у време када се не мрести риба. За пецање на делу Радоињског језера, до 150 метара узводно од бране, потребна је републичка дозвола- каже за „Варошке новине“ Новак Пејовић из „Резервата Увац“, управник рибарског подручја.
Прошле године мање риболоваца него претходне- Увачко језеро (Фото: Ж. Дулановић)
На водама у границама Специјалног резервата природе „Увац“, прошле године је пецало нешто мање риболоваца него претходних.
-Имали смо 587 риволоваца са годишњом и више од 300 са једнодневном и вишедневном дозволом. То је стотинак дозвола мање него у 2023. јер су због производње струје велике и честе осцилације у нивоу воде и на појединим местима није могуће пецати, па многи риболовци бирају друге дестинације. Проблем је нарочито изражен у горњем делу Увачког језера, где углавном пецају риболоваца из Ивањице и Сјенице- каже Пејовић.
Цена годишње „републичке“ дозволе за спортски риболов за сениоре је 9.000 динара и са њом се може пецати на свим водама у Србији које нису део неког заштићеног природног добра. Са њом се у нововарошком крају може пецатити само уз брану на Радоињском језеру и делу Лима кроз Бистрицу, на водама којима газдује „Балкан еко тим“ из Пријепоља. За повлашћење категорије, цена ове дозволе је 800 и 4.500 динара.
Цене свих риболовачких дозвола су иначе прописне Правилником Министарства заштите животне средине. Свако заштићено подручје има своју дозволу, а њихова цена
се креће од 2.000 динара за пецање у Специјалном резервату природе “Јерма”, Заштићеном станишту “Бара Трсковача” и парковима природе“Сићевачка клисура” и “Поњавица”, до
10.000 динара колико треба издвојити за пецање у клисури реке Градац код Ваљева, која има статус заштићеног подручја изузетних одлука.
На Златарском језеру пецају се и капиталци (Фото: Приватна архива)
Коментари