Библиотеке „Јован Томић“ у години на измаку бележи све саме рекорде. Бројним догађајима и књижевним светковинама присуствовало је више од 2.000 посетилаца, највише у последњих неколико година, књижни фонд је обогаћен за 1.300 нових наслова, а на списку је и 670 чланова и чланица. Они су у 2024. прочитали више од 8.500 књига.
У градској библиотеци су нарочито поносни на промоције књига које су приредили за домаће љубитеље писане речи.
Милана Јелић, директорка Библиотеке "Јован Томић"
-Одржано је десет промоција, којима је присуствовало 943 посетилаца. Очекивано највеће интересовање изазвало је гостовање нашег највећег живог песника Матије Бећковића, прослављеног редитеља и писца Емира Кустурице, као и земљака др Оливера Суботића, свештеника, писца и оснивача Задужбине „Петар Мандић“ из Београда, са којом је Библиотека остварила изузетну сарадњу на шта смо јако поносни. Организовали смо и књижевне вечери у част Бранке Божовић, Дика Пејатовића, Бранка Стевановића, Роберта Такарича, Владимира Кецмановића– каже за „Варошке новине“ Милана Јелић, директорка Библиотеке „Јован Томић“.
Значајно место у активностима Библиотеке заузимају и књижевне и едукативне радионице, трибине, семинари и рад са предшколцима, основцима и средњошколцима. Садржаје овог типа посетило је близу 1.000 наших суграђана и суграђанки. Ова установа била је и домаћин неколико догађаја на којима су представљена дела и публикације из области науке, највише из пера историчара, учесника великог научног скупа посвећеног кнези и краљу Милану Обреновићу, одржаном летос на Златару у организацији Издавачко-истраживачког центра „Стари Влах“ из Београда.
У оквиру својих редовних активности, Библиотека је активно учествовала и у обележавању националних и глобалних манифестација попут „Ноћ библиотека“, „Светски дан књиге и ауторских права“, „Дечје недеље“, а у овој установи посебно истичу локалну смотру рецитатора „Песниче народа мог“, коју су као домаћини омасовили и афирмисали, те су учесници са подручја општине Нова Варош у последње две године опет, након више деценија, освајали прва и друга места на окружној смотри и пласман на републичко такмичење.
У Библиотеци „Јован Томић“ са задовољством истичу да број читалаца и читатељки расте из године у годину, посебно имајући у виду изразито неповољну старосну и образовну структуру становништва, као и све драстичније смањење ученичке популације.
-Најревноснији читаоци су , као и раније, основци, следе запослени из друштвених делатности, средњошколци, незапослени и пензионери, док су на зачељу пољопривредници и радници из непосредне производње – каже Јелић.
Зграда Библиотеке у Новој Вароши
Како показује интерна статистика, међу члановима је дупло више припадница женског пола него мушког, а у жанровском смислу доминира интересовање за домаћу и страну белетристику, дечју литературу и у последње време све више за наслове са политичком и историјском тематиком. Читаност су задржали аутори овенчани престижним наградама и признањима, а све је више љубитеља стрипа, посебно јапанских.
Подаци кажу и да су међу иностраним писцима најчитанији Лусинда Рајли, Колин Хувер, Ју Несбе, готово сви скандинавски аутори трилер - романа, док су у категорији домаћих књижевних стваралаца и даље неприкосновени Синиша Ковачевић, Миодраг Мајић, Јелена Бачић Алимпић, Јасминка Лаловић, Бојан Љубеновић, екс-ју писци Анте Томић, Дамир Каракас, Миленко Јерговић... Најмлађе читаоце највише интересују дела Дејана Алексића, Уроша Петровића и Јасминке Петровић.
-Читање посебно афирмишемо кроз набавку нових књига, а за које читалачка публике исказује највише афинитета и интересовања. Током ове године смо тако књижни фонд зановили са 1.300 нових наслова. Око 800 књига, вредних 750 хиљада динара, смо купили из сопственог буџета уз помоћ општине, док су преосталих 500 наслова из традиционалног откупа Министарства културе и Народне библиотеке Србије у оквиру пројекта „Пирамида од књига“, као и донације појединаца, аутора и издавача – појашњава Јелић.
---------------------
РЕВИЗИЈА ФОНДА
У Библиотеци „Јован Томић“ кажу да наредне године почињу са ревизијом књижног фонда, који тренутно броји око 52.000 примерака.
-То је озбиљан и изузетно захтеван посао, али то не значи да ћемо занемарити потребе наших читалаца. Ослушкиваћемо њихов укус и у складу са тим покушати да обезбедимо нова гостовања актуелних писаца и песника, као и да организујемо занимљиве едукативне садржаје, посебно за најмлађе и ученичку популацију – обећава директорка Библиотеке Милана Јелић.
Коментари