Локални план управљања отпадом представљен на јавној расправи

Израду плана финансирала Влада Шведске

Израду плана финансирала Влада Шведске

Комунални отпад као ресурс, а не проблем дугорочни је циљ и државе и локалних самоуправа, истакнуто је на јавној расправи коју је Општинска управа у Новој Вароши недавно организовала поводом представљања нацрта Плана локалног управљања отпадом за период од 2024. до 2033. године.

Овај стратешки документ, како се чуло на скупу, представља важну карику у остваривању визије да Нова Варош у будућности постане „зелени град“ односно општина без дивљих депонија, са чистим ваздухом и здравом пијаћом водом. План садржи јасно дефинисане краткорочне и дугорочне циљеве, очекиване ефекте, процедуре и временске оквире његове имплементације, као и финансијску одрживост, без које, како је наглашено, његово усвајање неће имати никаквог смисла. На његовој изради у последњих годину и по дана радили су локални стручни тимови.

-План би суштински требало да доведе до преласка на циркуларну економију, да комунални отпад посматрамо као ресурс, а не проблем. Главни циљ је смањење количине отпада, а то се може постићи рециклажом и изградњом мини и централне компостане. У овом комплексном процесу највећи терет мораће да понесу Комунално предузеће и Општина, али им је потребна и огромна подршка свих других важних чинилаца у локалној заједници , од привреде, образовних установа и месних заједница, до организација цивилног друштва и појединаца– рекла је Сузана Шуљагић, чланица радног тима и директорка Регионалне санитарне депоније „Бањица“.

Са јавне расправе у организацији Општинске управе

Према речима председника општине Нова Варош др Бранка Бјелића, одлагање комуналног отпада ће за најкасније две године бити један од највећих проблема. Због тога, упозорава, такве изазове морамо дочекати спремни, учећи се на грешкама бројних других локалних самоуправа у окружењу, а и шире.

-То значи да морамо смањивати количину отпада јер ће у супроптном трошкови транспорта до најближих депонија бити огромни и велико финансијско бреме за наш, иначе, више него скроман општински буџет – казао је Бјелић.

Према речима Славише Пурића, кординатора израде  плана локалног управљања отпадом, израду овог стратешког документа финансирала је Влада Шведске, посредством Сталне конференције градова и општина (СКГО), а у оквиру пројекта под називом „Одрживе инклузивне услуге на локалном нивоу“. Јавној расправи је у име донатора присуствовао пројектни координатор Теле Халберг, а СКГО стручни консултант Жељко Аћимовић.

Пре његове примене, План локалног управљања отпадом за период од 2024. до 2033. године мораће да усвоје одборници Скупштине општине нова Варош. 
* * *
Текст је део пројекта „Животна средина - аларм за узбуну“ који је суфинансиран из буџета Општине Нова Варош (Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражава ставове органа који је доделио средства.

                                                                        

Подели ову вест:

Коментари

    Објављени коментари представљају приватно мишљење аутора коментара, односно нису ставови редакције “Варошких новина”. Коментари који садрже псовке, увреде, претње, говор мржње и нетолеранцију неће бити објављени. Редакција “Варошких новина” задржава право избора коментара који ће бити објављени.