Општина Чајетина се налази међу првих 30 општина у Србији које су увеле јавни буџетски портал, а прва је међу двадесет која је успешно спровела овај пројекат, који представља иновативни систем електронског извештавања за грађане, Скупштину општине, органе и организације, руководство корисника јавних средстава. Грађани општине Чајетина овим порталом добијају правовремене информације о средствима којима локална самоуправа располаже, како се и на који начин та средства користе, и имају непосредну могућност да дају свој предлог за капиталне инвестиције у буџету. Тиме је Општина Чајетина још једанпут показала иновативност и спремност за даље унапређење у области јавних финансија, максималну транспарентност у раду и поштовање принципа доброг управљања.
Председник Општине Чајетина Милан Стаматовић је поводом успостављања општинског буџетског портала нагласио да је обавеза Општине пружање квалитетних услуга грађанима уз истовремену обавезу транспарентног рада у циљу бољег информисања гостију и инвеститора који долазе у нашу општину, а онда и локалног становништва, путем пружања увида у планирање и трошење средстава, а нарочито капиталних инвестиција.
-Јавни буџетски портал, који је у духу нових дигиталних технологија, превазилази традиционалне начине информисања путем јавних скупова и дебата, обезбеђујући правовремене и праве информације у вези са креирањем буџета. Он такође обезбеђује да локална самоуправа прими потенцијалне предлоге да бисмо креирали буџет како закон прописује и на партиципативан начин- појаснио је Стаматовић.
-Портал подржава могућност прегледање буџета и његово планирање на дужи временски период, пре свега капиталних инвестиција за 3, 4 или 5 година. За нас jе јавни буџетски портал изузетно корисно и важно средство и ми се трудимо и трудићемо се да га у наредном пеpuoдy joш више афирмишемо. Циљ нам je да овај портал заживи и да буде, као што у овом кратком периоду већ јесте, један од основних алата који ћемо користити у функционисању локалне самоуправе- рекао је Стаматовић.
Увођење јавног буџетског портала је део пројекта „Повећање кредибилитета планирања, програмског буџетирања и контроле јавних расхода на локалном нивоу у Србији“, саставни део програма ЕУ Еxchange 6, и реализује се на основу Споразума потписаног између Сталне конференције градова и општина (СКГО) – Савез градова и општина Србије и Општине Чајетина уз финансирање средствима Европске уније у оквиру националног Програма ИПА2019. Кључне ресорно надлежне институције на националном нивоу задужене за његову реализацију су Министарство финансија, Републички секретаријат за јавне политике, Министарство државне управе и локалне самоуправе и Министарство за европске интеграције, док СКГО има улогу имплементационог партнера.
(Извор: Општина Чајетина)
* * *
Текст је део пројекта „Златибор – поглед у будућност“ који је суфинансиран из буџета Општине Чајетина (Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражава ставове органа који је доделио средства)
Коментари