Наставници школе у Божетићима прикупили су и дигитално обрадили бројне потписе, илустрације и умотворине које су бивши ђаци ове школе бележили мастилом на корицама или страницама књига позајмљених из школске библиотеке. Одабрано је изложено на паноима који однедавно карасе хол матичне Основне школе „Кнезови Рашковићи“ на Боровитој главци.
,,Трагом страница у школској библиотеци“, назив је пројекта који су реализовали наставница српског језика и књижевности Бојана Меловић и наставник историје Филип Бјелић, под будним оком библиотекарке Цмиљке Маринковић. Њих троје су за око месец дана извршили преглед свих старих наслова у школској библиотеци, посебно из некадашње ,,Штитковачке народне књижнице и читаонице“.
-Првобитни циљ је био забележити само старе потписе на тим књигама и на тај начин боље упознати бивше ученике ОШ 'Кнезова Рашковића' у Божетићима, то јест ОШ 'Добривоје Чкоњевић' у Штиткову од које је настала. Међутим, како је прегледани материјал био веома разноврстан, одлучено је да се све забележено и презентује јавности. Након мукотрпне класификације, део смо скенирали и сликали, и недавно изложили на паноима који ће чинити сталну у холу школе. Део тога је премијерно изложен у мају ове ове године, приликом прославе Дана школе- каже за „Варошке новине“ наставник Филип Бјелић.
Прикупљено потиче из педесетих и шездесетих година
Прикупљено махом датира из педесетих и шездесетих година прошлог века. Ту су многа имена некадашњих ученика ове школе, из Штиткова, Дебеље, Трудова, Љепојевића, Божетића, Буковика, Пресеке, Акмачића, Тисовице (потписи: Вукосављевић Станислав, Гагричић Драгољуб, Кезовић Блажимир, Мариновић Станка, Кувекаловић Мирко, Боричић Милојко, Јелић Ружица, Чкоњевић Наста, Џекулић Влајко, Гујаничић Петко, Лазовић Недељко, Илић Миодраг, Гагричић Божидар, Крстић Десимир, Пауновић Јован, Татовић Миладин, Ћурчић Милосав, Каплановић Вјекослав, Славковић Милан, Обућина Миланко, Куртић Велимир, Вјетровић Слободан, Вуковић Срећко, и многи други). Затим оцене и рачунање просека, разне илустрације, лична запажања и размишљања ђака о причитаној књизи – да је занимљива, досадна, напорна за читање, дангуба , о животу, љубави.раду, као и белешке о месту читања књиге (,,у Бурсаћу за овцама“ прочитала Рада Чкоњевић; ,,на Марковом пласту 1. јула 1964“ потписао се Тома Младеновић).
Привукли велику пажњу садашњих ученика
Странице старе школске лектире и других књига из библиотеке школе у Божетићима красе и стихови ученика: Пишем писмо на зеленој трави, па се мислим на којој си страни; Ако желиш да знаш ко сам нађи страну 28; На страници књиге ове ја записах име моје, нека труне, нека вене, ради вечне успомене; Мислих се, мислих, шта да напишем, па се сетих да се потпишем; Све пролази по времену као књига из прошлости, али никад не пролази успомена из младости; Имена луда налазе се свуда; Сети се сети, тако ти Бога, сети се, сети имена мога; Нисам песник да стихове стварам, нити умем да по књизи шарам; Кад поједеш јабуку, ти угризак баци, па се сети мене кад смо били ђаци...
-Панои на којима су се нашле све прикупљене ђачке умотворине привукли су велику пажњу садашњих ученика школе. Делом због њих, они једва чекају мали и велики одмор да из изложеног на паноима протумаче неко име или сазнају нови стих, налазећи и имена својих предака, родитеља или комшија- каже Бјелић.
Коментари