Коза Беби, власника Хајра Ћућевића (79) из Нове Вароши, ојарила је шесторо, што не памте ни најстарији мештани. Петоро је остало у животу, па поносни власник каже да ће морати да проширује стају у насељу Ражишта, јер нема намеру да распродаје стадо.
Коза Беби алпске расе, пре овога се јарила три пута и увек по двоје, а последње јарење, крајем маја, трајао је скоро читав сат.
Супруга Хасена (73) и комшије кажу да Хајро пази јарад и козу боље него себе. Након што се ојарила Беби је "на посебном режиму", а поносни власник даноноћно бди над њом и њеним породом.
-Намучила се јадница, али је јака, опоравиће се. Храним је јармом и сеном да поврати снагу, а јечам јој дајем тек пошто га проперем, јер се бојим да је прскан. Воли и јабуке, али сваку јој пре јела очистим од трулежи. За Беби пажљиво бирам и осталу храну, јер све мора да буде здраво и чисто- каже Хајро, грађевинац у пензији.
Беби је зачела шесторке у љубавном заносу са наочитим јарцом, који је доведен из Дражевића, из стада познатог козара Раденка Боранијашевића.
-Раденковом 'кривицом' сам пре двадесетак година и почео да гајим козе. Није имао да плати грађевинске радове, па ми је дао козу и јарца. И од тада их имам по неколико у штали, а рад око стоке ме одржава у животу. Тренутно поред Беби гајим још двоје прошлогодишње јаради, која су такође њено потомство- прича Хајро.
Хајро и Хасена Ћућевић живе сами у породичној кући и брду изнад центра града. Деца су формирала своје породице и за послом отишла далеко од завичаја, па уз мало стадо коза, Хајру и Хасени брже прође време.
-Престао сам да једем јаретину, јер како да једем пршуту или печење од живинчета које сам прихватио на порођају и гледао као своје дете. Козе продајем, али преко воље и искључиво онима за које сам сигуран да ће их добро пазити. Али понекад се и преварим у процени. Једном сам због тога узео назад козу и јаре, јер су код новог газде живели у нехуманим условима. Морао сам да их платим по скупљој цени од оне за коју сам их месец дана раније продао, али не жалим- каже Хајро Ћућевић.
Коментари